Millele pöörata tähelepanu beebiriiete valimisel

Kui perre on sündimas uus beebi, siis on aegsasti vaja mõelda ka sellele, millised beebiriided tulevasele ilmakodanikule valmis varuda. Beebiriiete valik tänapäeval on suur ja lai. Mille põhjal siis valikuid teha? Panime kirja mõned mõtted, mis loodetavasti aitavad sul paremini beebiriiete maailmas orienteeruda.

Materjal

Beebide nahk on väga õrn, vajades erilist tähelepanu ja hoolt. Beebid reageerivad kohe, kui midagi neile ebamugavust valmistab. Seetõttu on tähtis, et riided, mida laps oma esimestel elukuudel kannab, oleksid nii pehmed ja naturaalsed kui võimalik.

Kõige kõrgemalt hinnatud materjalid, millest beebiriideid valmistatakse, on ökoloogiline puuvill ja meriinovill. Need materjalid on mõlemad kõrgema kvaliteedistandardiga, ei tekita nahaärritust ja on allergiavabad. Ühevärvilised kangad on alati puhtama päritoluga. Samal ajal on kangaste tootmine tänapäeval nii palju edasi arenenud, et ka kirkaid värvitoone on võimalik saavutada, ilma et neisse oleks mürke ja kemikaale segatud. Kanga kvaliteeti saab hinnata, kontrollides, kas sellel on olemas GOTS ja OEKO-TEX sertifikaat.

Kindlasti ei tasu beebile osta 100% sünteetilisest materjalist valmistatud rõivaid. Need võivad kergesti ajada pisikese keha higistama ja õrna naha sügelema, mistõttu muutub beebi virilaks ja tal ei ole hea olla. Kui tahta beebiriideid kasutada ka näiteks teisel ringil, siis on kasulik eelistada neutraalsetes värvitoonides naturaalseid rõivaid, mida on tänapäeval saadaval järjest enam.

Kasvuvaru

Kiirmoekettide beebiriided on enamasti odavad seepärast, et nende valmistamiseks on kasutatud odavat tööjõudu ja kehvemat kangast. Odavus saavutatakse sageli ka selle arvelt, et beebiriiete suurused ja lõiked ei ole nii täpsed, samuti ei ole neisse sisse arvestatud kasvuvaru.

Kvaliteetsed beebiriided on nutikate lisavidinate abil enamasti kantavad mitu suurust järjest. Näiteks kaherealiste kinnitustrukkidega bodisid saab beebi kanda ka suurusest välja kasvades. Sama kehtib pikkade varrukatega jakikeste ja bodide kohta, millel on ärakeeratavad varrukad, samuti pükste osas, millel on keeratav värvel ja jalaosad.

Kui võrrelda beebirõivaid, mis on kasutatavad ainult ühes suuruses ja rõivaid, millele on sisse arvestatud ka kasvuvaru, siis võib öelda, et kasvuvaruga beebiriided on lõppkokkuvõttes isegi mõistlikuma hinnaga, sest nende kasutusaeg on pikem ja neid ei pea nii tihedalt välja vahetama.

Lihtsalt selga ja lihtsalt seljast ära

Üks asi, millele beebiriiete valikul veel peab tähelepanu pöörama, on ohutuse teema. Tänapäeval toodetakse palju beebiriideid, mis näevad küll head välja, kuid neid on väga raske selga panna või seljast ära võtta. Imikut peab saama kiiresti lahti riietada ka olukorras, kus beebi parasjagu nutab või intensiivselt käsi ja jalgu siputab. Lisaks ei hoia beebi oma esimestel elukuudel pead, mis teeb üle pea käivate rõivaste selgapaneku ja äravõtmise erakordselt keerukaks, et mitte öelda isegi ohtlikuks.

Üldjuhul ei vaja alla aastane laps mittevenivast materjalist pükse ega dressipluuse või pusasid, mis on ainult üle pea selga käivad. Ohutuse ja kiiruse huvides tasuks eelistada lõikeid, mis on avarad ja millel on avatavad kinnitused all, külje peal või kaelal. Hästi populaarsed on viimasel ajal kõikvõimalikud kombinesoonid. Neid on saadaval nii lukkude kui trukkidega.

Mitut moodi kasutus

Lõpetuseks tasub beebiriiete valikul uurida ka seda, millised on ostetavate riiete hilisemad kasutusvõimalused. Näiteks beebipüksid, mis on pealekeeratava värvli ja soonikutega, võivad lapse kasvades olla hiljem kasutuses poolpikkade toapükstena. Või siis õhukesed mütsid, mida alguses kantakse toas, võivad hiljem olla alusmütsiks kombe all. Kolmnurksallid, mida hammaste tuleku ajal põllena kasutatakse, sobivad aga hilisemas väikelapseeas suurepäraselt õue minekuks. Mida rohkem saad beebiriideid mitut moodi kasutada, seda vähem sa erinevaid rõivaesemeid oma beebile vajad.

Kindlasti tasub beebiriideid valides eelistada meie enda kodumaist toodangut, mille lõiked on disainitud Eestis ja just siinset kliimat ning meie beebisid silmas pidades. Valides eestimaised beebiriided oma lapsele, võid kindel olla nende kvaliteedis ja tunda head meelt, et oled saanud oma beebile pakkuda parimat.