Põhjalik nimekiri, millised beebiriided ja beebikaubad peaksid kindlasti koju soetama, kui ootad perelisa

Uue lapse sünd on oodatud sündmus, milleks tasub valmistuda varakult. Ette varutud beebiriided ja beebikaubad annavad kindluse, et kõik on valmis ajaks, mil uus ilmakodanik siia ilma sünnib. Tulevaste lapsevanemate elu lihtsustamiseks panime kokku põhjaliku nimekirja beebiriietest ja beebikaupadest, mis sündivat beebit juba eelnevalt kodus oodata võiks. Tegemist ei ole kindlasti lõpliku loeteluga. Samas annab see loodetavasti veidikene aimu sellest, mida siis täpsemalt koju soetama peaks.

Beebiriided

Esimesed beebiriided võiksid olla võimalikult naturaalsest materjalist ja beebi õrnale nahale sobivad. Kõige klassikalisem vastsündinu riiete suurus on 56. Samas võib sul vaja minna ka väiksemas suuruses beebiriideid, näiteks kui laps sünnib enneaegsena või väiksema sünnikaaluga. Arvestama peab, et beebi kasvab oma esimestest riietest kiiresti välja. Seega ei tasu suurus 56 ja väiksemaid asju liiga palju koju varuda. Mõistlik on ette soetada ka beebiriideid suuruses 62. Seda suurust saab enamasti juba kanda veidi pikemalt.

Bodid – sõltuvalt aastaajast vali beebile kas pika varrukaga bodid või lühikese varrukaga bodid. Neid võiks kodus olla kohe 4-5 tükki, et saaksid neid vahetada, juhuks kui bodi peaks päeva jooksul mustaks minema. Hästi sobivad vastsündinule hõlmikbodid, mis on küljelt paelaga seotav. Head on ka trukkidega bodid, mille puhul tasub eelistada mudeleid, millel on mitu trukirida, et neid saaks kanda kuu-paari võrra pikemalt.

Kindlasti ei tasuks vastsündinule osta üle pea käivaid riideid, sest nende selgapanek beebile on väga tülikas. Ka ei ole vaja beebile kalleid disainrõivaid. Pigem tasub eelistada klassikalisi värve, kvaliteetseid kangaid ja tegumoode, mida iseloomustab selgapaneku lihtsus ja mugavus.

Püksid – beebile sobivad püksid ei tohiks olla vöökohalt pigistava kummiga. Kõige parem, kui kummi asemel on lihtsalt tugevam kangas, mis hoiab ilusti ümber beebi keha. Pükse ja sipupükse võiks olla mitu paari, et neid ei peaks iga päev pesema. Kui eelistad tavalisi pükse, siis vali sellised, mis on pealekeeratava vööosaga ja jalasoonikutega. Need püsivad paremini jalas, samuti saab selliseid pükse kanda pikemalt.

Kombinesoonidkombinesoone on hea kasutada magamise ajal ja nendega on lapse kehal ühtlaselt soe. Eelista tudukombesid, mis on luku või trukkidega ja kust saab jalgu lihtsasti välja võtta, et öine mähkmevahetus kulgeks ladusalt.

Mütsid – suvistele beebidele piisab paarist puuvillasest mütsist. Talvebeebile tuleks lisaks õhukesele mütsile valmis varuda ka meriinovillane või voodriga müts. Eelista mütse, millel oleks õmblused väljaspool. Kangas peab olema naturaalne, et beebi pea ei hakkaks ülemäära higistama.

Sokid – pisikesed beebid kipuvad tihti oma sokke jalast tõmbama. Seepärast võiks sokkidel olla piisavalt tugev soonik, et need beebil ka jalas püsiksid. Samas on paljudel beebirõivastel jalaotsad kinnised, nii et eraldi sokke ei olegi vaja. Kindlasti ei vaja beebi esimestel elukuudel jalanõusid. Kasuta paksemaid sokke või siis riidest papusid.

Kindad – vastsündinu vajab esialgu kindaid ka toas, et ta end oma küüntega küünistada ei saaks. Vali õhukesed kindad, millel ei oleks sees ebamugavat õmbluse osa. Hooajast lähtuvalt otsusta, kas vajad ka paksemaid kindaid. Arvesta ka sellega, et beebi käed on enamasti õuekombe või soojakoti sees, seetõttu ei vaja ta nii pakse kindaid kui suurem laps.

Kaelus/põll – päris vastsündinud põlle veel ei vaja, kuid üsna ruttu saabub aeg, kus beebid hakkavad ilastama. Kui tahad lapse riided hoida kuivana, siis varu kaeluseid või põllesid kohe paar-kolm, et saaksid neid päeva jooksul vahetada. Siis ei pea sa nii palju riideid vahetama.

Beebikaubad

Mähkmed – mähkmeid kulub beebidel palju, kuid enne sündi ei saa sugugi kindel olla, millised mähkmed beebile sobivad. Seepärast osta esialgu valmis üks vastsündinu suuruses mähkmepakk, mida saad siis hiljem juurde osta või teise margi vastu vahetada. Kui laps sünnib siia ilma enneaegsena või väikese sünnikaaluga, siis võid vajada ka väiksemaid mähkmeid. Liiga suurte mähkmetega kipub lapsel mähkmest läbi tulema ja tema riided saavad kiiremini märjaks.

Beebivann ja vannitermomeeter – vesi mõjub beebidele lõõgastavalt. Et vannitamine kulgeks ladusalt, on hea koju soetada spetsiaalne beebivann, millel on ka jalad. Kuna beebi on vee temperatuuri suhtes väga tundlik, siis on nutikas osta koju ka vannitermomeeter, mis näitab ära, kas vannivesi on lapsele paras. Beebil peaks olema ka päris oma vannilina, mis võiks eelistatult olla orgaanilisest materjalist.

Ühekordsed aluslinad mugavaks mähkmevahetuseks ja veekindel voodilina – ühekordsete aluslinade peal on mugav beebil mähkmeid vahetada nii kodus kui ka kodust kaugemal. Beebi rahuliku une heaks võiksid võrevoodisse kohe soetada ka spetsiaalse madratsile ümberpandava voodikatte-aluslina, mis ei lase madratsil märjaks minna. Üldjuhul aitavad aluslinad nii päeval kui öösel suuremaid „õnnetusi“ vältida. Kui öösel peakski mähkmetest midagi läbi tulema, jääb voodi kuivaks ja saad voodiriiete vahetamise järel kiirelt beebi tagasi tuttu panna.

Mida apteegist beebile valmis varuda

Enne beebi sündi tuleks üle vaadata ka oma apteegivarud. Kodus võiks valmis olla saialilletinktuur beebi naba puhastamiseks ja vatitikud, samuti pantenooli või tsinki sisaldav salv mähkmelööbe ja nahaärrituse leevendamiseks. Heaks abimeheks on ka niisked salvrätikud, kuigi puhas vesi on beebi nahale alati parim. Veel võiksid olemas olla beebitermomeeter ja pisikesed küünekäärid beebi küünte lõikamiseks.

Paljud beebikaubad on ka sellised, mida sul otseselt vaja ei lähe, kuid mis võivad sinu elu tunduvalt mugavamaks muuta. Samas ei pea sa end varakult kõigega üle kuhjama. Tänapäeval saab kõik beebikaubad ja beebiriided tellida ka e-poest, nii ei pea sa värske beebi kõrvalt kohe poodi tormama.